Własne "M"

Własne „M”

Własne mieszkanie to często luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Skąd na nie wziąć? To pytanie bardzo często zadaje sobie wielu młodych ludzi. Jak wiadomo ceny mieszkań spadły, a w ofertach można wręcz przebierać, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Ile teraz kosztują mieszkania? Lepiej wynajmować, czy kupić własne?

Rzut od góry na 3-pokojowe mieszkanie w Trzebnicy

Według ostatnich raportów ceny mieszkań wahają się w zależności od lokalizacji. Najdrożej jest w miastach wojewódzkich (tu prym wiedzie Warszawa). Znacznie taniej jest natomiast w miasteczkach ościennych. Więc nikogo nie zaskoczy fakt, że najdroższe mieszkania na Dolnym Śląsku są we Wrocławiu. Dobrą i tańszą alternatywą są mieszkania w miastach ościennych. Już w odległości 20 km od centrum Wrocławia można znaleźć mieszkania w Trzebnicy, gdzie średnia cena spada z 6000 zł za metr (we Wrocławiu), do nawet 4300 zł za metr (w Trzebnicy). Jeśli oddalimy się o kolejne 20 km możemy kupić mieszkanie w Żmigrodzie już za 3600 za metr. Dlatego przy takich możliwościach cenowych częściej skłaniamy się w stronę kupić, niż wynajmować.

Najczęściej z opcji wynajmu korzystają młodzi ludzie, którzy pierwszy raz idą „na swoje” . Jest to dla nich najlepsza opcja z racji, że często zaczynają oni dopiero swoją karierę zawodową i trudno im o uzyskanie kredytu, tym bardziej kupna mieszkania za gotówkę. Często nie trwa to długo, ponieważ marzenie o własnym „M” realizuje coraz większa liczba wynajmujących.

Na zakup własnego mieszkania decydują się głównie ludzie zdolni zaciągnąć kredyt na kilkaset tysięcy złotych. Osoby te mogę się starać o dofinansowanie ze strony Państwa. Państwo Polskie stworzyło rządowy projekt pomocy w nabyciu pierwszej nieruchomości przez młodych ludzi „Mieszkanie dla Młodych”. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Żeby przystąpić do programu trzeba spełnić szereg warunków:

  • Będzie to Twoja pierwsza nieruchomość,
  • Mieszkanie nie może być większe niż 75 m2 a dom 100 m2,
  • Mieszkanie znajduje się w Polsce,
  • Kredyt jest w złotówkach, na co najmniej15 lat,

Ceny mieszkań i możliwości sfinansowania własnych czterech kątów są coraz bardziej przystępne. Nie da się ukryć, że zakup mieszkania, który kiedyś stanowił wyzwanie i nierealne marzenie, staje się coraz bliższy. Dlatego przy tak sprzyjających okolicznościach, dobrych niskich cenach wystarczy dowiedzieć się więcej i odebrać klucze do własnego mieszkania w Trzebnicy przy aquaparku lub mieszkania w Żmigrodzie.