5 porad jak kupić mieszkanie od dewelopera

Zakup nowego mieszkania wiąże się z wieloma problemami. Począwszy do wyboru: kupić mieszkanie w Trzebnicy w pobliżu aquaparku, czy żyć we Wrocławiu, a kończąc na wyborze notariusza. Często nie wiemy jak sobie z tym wszystkim porazić, a lista spraw do załatwienia jest długa. Nie zawsze możemy też liczyć na kogoś, kto nam w tym pomoże i poprowadzi przez wszystkie kroki. Jakie przygody czekają na drodze do wymarzonego mieszkania? Oto problemy, z którymi trzeba sobie porazić w tej podróży.

Bloki mieszkalne wybudowane przez Kliwo

Finansowanie:

Wiele osób rozpoczyna swoją drogę do własnego „m” ze złej strony, od szukania mieszkania. Podstawowym pytaniem, jakie każdy powinien sobie zadać na początku, jest: czy mnie na to stać? Jeśli tak to: za ile mogę kupić mieszkanie? A dopiero po odpowiedzi na te pytania rozpocząć szukanie. Dlatego w pierwszej kolejności idziemy do banku zapytać o naszą zdolność kredytową, a nie na budowę? Da to nam punkt odniesienia, ile jesteśmy w stanie wydać na mieszkanie. Tutaj pojawia się pewien haczyk, mianowicie należy pamiętać, że nasze wydatki nie kończą się wraz z otrzymaniem kluczy. Sporą część pieniędzy może pochłonąć samo wykończenie mieszkania, z tego względu warto mieć na uwadze odpowiednie zarządzanie posiadanymi rezerwami.

Wybór mieszkania/dewelopera

Kiedy przebrnęliśmy przez już przez etap szukania pieniędzy i wiemy już ile możemy wydać na mieszkanie, wtedy koncentrujemy się na poszukiwaniach. To nie jest takie proste, jak nam się wcześniej wydawało. Na początku nieoceniony staje się internet, gdzie możemy dowiedzieć się, gdzie obecnie powstają nowe mieszkania. Warto sprawdzić podstawowe cechy mieszkań, jak wygląda dojazd do pracy, czy w pobliżu są szkoły, sklepy, placówki służby zdrowia itp. Wielu deweloperów np. dolnośląskie Kliwo.pl pozwala na swoich stronach internetowych zobaczyć, nie tylko gdzie dana inwestycja się znajduje, ale również możemy sprawdzić chociażby jak wygląda układ mieszkania.

Sprawdź dewelopera i inwestycję

Kiedy zawęzimy listę do kilku lokalizacji, przyjrzyjmy się bliżej samym deweloperom. Warto sprawdzić prospekt informacyjny inwestycji, z niego dowiemy się: jakie deweloper ma doświadczenie, czy nieprowadzone jest przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, czy ma odpowiedni status prawny, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata, czy inwestycja ma niezbędne zezwolenia oraz kto finansuje budowę. Jeśli będziemy mieli pojęcie o ewentualnym ryzyku związanym z inwestycją i wszystko dokładnie sprawdzimy, to obejdziemy się bez niespodzianek.

Zostawić papierkową robotę komuś czy samemu się tym zająć

W obecnych czasach poziom zbiurokratyzowania jest niesamowity. Jeśli mamy normalną pracę w pełnym wymiarze nie będziemy mieli czasu, aby samemu wszystko odpowiednio przygotować. Samo rozeznanie się w kredytach wymaga dużej wiedzy na temat produktów i usług bankowych, nie zawsze będziemy potrafili wybrać najlepszy dla nas. Warto w tej sytuacji zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy doradców finansowych. Podobnie ma się sprawa ze sprawdzeniem mieszkania, pomocne mogą tu być agencje nieruchomości które (oczywiście nie za darmo) pomogą Ci w szukaniu mieszkania i sprawdzeniu jego stanu zarówno technicznego, jak i prawnego.

Kup Mieszkanie

Na ostatnim kroku przed kupnem naszego wymarzonego M pomoc notarialna będzie nieoceniona. Notariusz zadba o wszystkie sprawy związane ze zgodnością dokumentów, poświadczy o zawarciu umowy oraz rozwiej wszystkie nasze wątpliwości. Tutaj również nie musimy korzystać z pierwszej lepszej kancelarii, warto dowiedzieć się o stawkach (taksa notarialna) i wybrać najlepszego radcę.

Jak widać powyżej zakup mieszkania, nie jest taką prostą sprawą. W zależności od poziomu naszego budżetu możemy zastanawiać się nad zamieszkaniem w dużym mieście np. Wrocławiu. Ceny tam osiągają poziom nawet 6000 za metr, możemy również zastanowić się nad spokojniejszą lokalizacją, w miejscowościach położonych w pobliżu Wrocławia np. za mieszkania w Trzebnicy zapłacimy około 4000 za metr. Jeszcze niższe ceny można znaleźć niedaleko Wrocławia, mieszkania w Żmigrodzie charakteryzują się malowniczym położeniem i przystępną ceną za metr. Jednak gdzie byście się nie zdecydowali na mieszanie, do jego kupna należy się porządnie przygotować.