Mieszkania coraz tańsze. Jak na tym tle wygląda cena mieszkań w Trzebnicy?

Po kilku miesiącach stagnacji nareszcie na rynku nieruchomości coś się ruszyło. Od czerwca można zauważyć nie wielki spadek cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Mimo że różnica w cenie za mkw. nie jest duża, to spadek ten jest znaczący, ponieważ takie wahania nie występowały na tym rynku od ponad roku. 

Obrazek przedstawia wizualizację bloku mieszkalnego w Trzebnicy

Planujący zakup mieszkania mogą zacząć mieć nadzieję, że coś się w końcu ruszyło w branży nieruchomości. Ceny mieszkań spadły średnio o 2% co może oznaczać wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości. Obecnie ceny mieszkań wahają się między 5-8 tys. na rynku pierwotnym oraz 3,5-9 na rynku wtórnym (mowa tu oczywiście o średnich cenach z mkw.). Najtańsze mieszkania można znaleźć w Łodzi, a najdroższe w Warszawie.

Cena mieszkań na rynku wtórnym ma specyficzne właściwości, jest kontrolowana głównie przez indywidualnych oferentów, którzy nie reagują na rynek tak jak duże firmy deweloperskie. Ich reakcję są opóźnione w stosunku do rynku pierwotnego. Jednak mimo tego dało się zauważyć minimalne spadki cen za mkw.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, najwięcej zapłacimy w Warszawie, tam średnia cena waha się między 7-8 tyś zł na mkw. Niestety Stolica jako jedyne miasto w Polsce opiera się spadkowi cen, mieszkania zdrożały tu średnio o 2% w porównaniu do II mkw. 2015 roku. Najtaniej za metr można obecnie zapłacić w Szczecinie i Łodzi średnio ponad 4 tyś za mkw. Jednakże rynek pierwotny to nie tylko duże miasta, czy stolice województw. Na uwagę zasługują również miejscowości położone nieopodal miast wojewódzkich, tam również można kupić mieszkanie, ale za dużo niższe pieniądze. Przykładowo w oddalonej o 20 km do Wrocławia Trzebnicy mieszkania można kupić z rynku pierwotnego za cenę niższą nawet o 1500 zł za mkw., dodatkowo położone są w pobliżu Trzebnica aquapark. Jeszcze ciekawiej wyglądają ceny troszkę dalej, mieszkania w Żmigrodzie kosztują ponad 2000 zł za mkw mniej niż średnia cena we Wrocławiu. Przy takiej różnicy w cenie warto się zastanowić czy zamieszkanie nieopodal miast wojewódzkich nie jest dobrym rozwiązaniem i takie mieszkanie w Trzebnicy, czy Żmigrodzie nie jest przyszłościowym rozwiązaniem.

Mimo że spadki cen mieszkań nie są przełomowe i nie stawiają całej brany nieruchomości do góry nogami, to dają nadzieje, że w najbliższym czasie coś się może ruszyć. Oby obecne wahania nie były wyjątkiem i sezonową korektą ceny.